Güncel

Dövmelerinizin sanat eseri gibi kalması için ipuçları

Dövme yaptırmaya karar vermek ayrı bir dert, yaptırdıktan sonra bakımını doğru bir şekilde yapmak apayrı bir dert. Dövmesi olanlar bilir, bakım sürecinde her kafadan ayrı bir ses çıkar ve kime kulak vereceğinizi şaşırırsınız

Men's Fitness, Men’s Health ve Esquire gibi prestijli ve önemlimagazin yayınlarından 17 ödül kazanan Billy Jealousy’nin Türkiye temsilcisiİsmail Burduroğlu, dövme sonrası yapmamız ve yapmamamız gerekenleri derledi.

“Dövmeler sanat eserleridir ve her sanat eseri gibi düzenli bakımaihtiyaçları vardır.” diyen İsmail Burduroğlu’nun bu haftaki yazısı:

Dövmenizin bakımını ihmal etmeyin… Kalıcı bir dövme için ne yapmanızgerekir?

Ve sonunda hayatınız boyunca birlikte yaşayacağınız bir dövmeyaptırmaya karar verdiniz, tasarımı belirlediniz, yetenekli bir dövme sanatçısıbulmak için yoğun bir araştırma yaptınız ve etinizin içinde saatlerce bir iğnedolaşmasına katlanma cesaretini gösterdiniz – peki, ya şimdi ne olacak? Eğercanlı olsun ve renkleri solmasın istiyorsanız, dövmenizi yaptırdıktan sonraki,henüz mürekkebin taze olduğu günler çok mühimdir, özellikle de dövmenizrenkliyse. Ancak gariptir ki dövme bakımı için başvurulacak pek çok yol vardır.

Bu çok saçma, öyle değil mi? Vücudunuzdaki bir kesik için doktoragittiğinizde sadece birkaç bakım yolu varken dövme bakımı için neden bu kadarçok yöntem söz konusu?

Öncelikle, bu, dövme sanatçısının pigmentleri uygulama şekli vekullandığı tekniklerle ilgilidir. Ve bu yöntemler birbirinden farklı, bazılarıdiğerlerinden daha zorlayıcıdır.

Bazı dövme sanatçıları önerdikleri uygulama sonrası bakımmetotlarının denenmiş ve sınanmış yöntemler olduğunu söyler, çoğunlukla dakendi üstlerinde.

Çoğunlukta, dövme sanatçılarının da kendi dövmeleri vardır, vedolayısıyla iyileşme aşamalarına ilişkin kendi kişisel tecrübeleri sözkonusudur. En iyi sonuçları nasıl elde ettiklerini bilirler ve bu yüzden kendiyöntemlerine bağlı kalırlar.

Birçok bakım stratejisi olmasına karşın, neyse ki, dövmenizi sadecebirkaç şey gerçekten berbat edebilir. İşte, yapmamanız gerekenler:

YAPILMAMASI gerekenler

Dokunmayın: Kabuğu kaşımak veya ciltten çekmek rötuş için tekrarstüdyonun yolunu tutmak için en kestirme yoludur. Dövmenizi evcil hayvanınızadokundurmanız veya sürtmeniz enfeksiyon riskini artırır.

Yüzmeyin: Duş dışında başka herhangi bir şeyden dolayı dövmeniziıslatmanız yapabileceğiniz en kötü şeydir.

Güneşe çıkmayın: Dövmenizi, solmaya en yatkın dönem olduğu için 2hafta süreyle güneşten uzak tutun. Güneşlenmek de yok tabii ki!

Spora salonuna gitmeyin: En az iki hafta spor yapmayın, özellikle,dövme sırtınızdaysa, yatarak yapacağınız hareketler zarar verecektir. Kaslarıesnetmek veya baskı uygulamak iyileşme sürecinin ilk aşamasını mahveder.

Artık yapılmaması gerekenleri bildiğinize göre, işte size yenidövmenizin bakımını sağlamak için dövme stüdyosundan çıkar çıkmazbaşvuracağınız genel bir rehber:

Bandajı çıkarın ve temizleyin.

Biraz şaşkın ama aynı zamanda heyecanlısınız ancak dövmeniz sargınınaltında biraz yapış yapış görünüyor. Peki, şimdi ne yapıyoruz?

Artık, sargıyı çıkarmak lazım ancak bunun tam olarak ne zamanyapılması gerektiği tartışmalı. Genellikle, uygulamayı yapan sanatçı, dövmeniniyileşmesi için oksijenle temas etmesi gerektiğinden yola çıkarak, sargıyıçıkarmadan önce iki ila altı saat geçmesi gerektiğini söyleyecektir size. Buişlemi duşta yapın, ıslandığı zaman kolayca çıkacaktır.

Duş başlığından gelen suyun doğrudan dövmenize çarpmamasına dikkatederek, kolunuzu sıcak suyla yavaşça ıslatın. Yaptığımız araştırmaya göre yeniyapılmış dövmeyi, yapışkan his gidene kadar ılık yerine sıcak suyla temizlemek,sonrasında ise soğuk suyla devam etmek daha iyi sonuç veriyor. Her şekilde,duştan çıkmadan önce dövmenizin üzerinde hiç mürekkep artığı kalmadığından,tamamen arındığından emin olun.

Şimdi, bir kâğıt havluyla nazikçe durulayın, çünkü kumaş havlularmikrop barındırır (Doğamız, lütfen affet bizi affet!). Tüm kenarlarınolabildiğince kurulanmasını sağlayın. Eğer, plastik sargı kullandıysanız, tümgün kurumasına izin verip, ilk üç gece sarabilirsiniz ya da birkaç gün boyunca,günde iki kez değiştirmek şartıyla tüm gün sargı kullanabilirsiniz. Daha öncede bahsettiğimiz bir görüşe göre dövmenin iyileşmesi için oksijenle temasıgerekiyor, ama “üç gün boyunca sarma” yönteminide iyi bir alternatif olabilir.Ancak, tekrar hatırlatıyorum, birçok yöntem mevcut ve bu yüzden mutlakadövmenizi yapan sanatçıyla konuşun.

İşte tam da bu ihtiyaçlardan yola çıkarak dövmeleriniz için standardcilt bakımı ürünlerinin dışına çıkan özel geliştirilmiş ürünleri size BillyJealousy sunuyor ve dövme özel serisi ile sanatını korumak isteyenleri vemürekkebini sevenleri mutlu ediyor.